Ezoteryczne znaczenie kolorów

 

W jednym z poprzednich artykułów pisałem o kolorach i o tym, jak ważna jest w rytuałach i w wróżeniu ich symbolika. Chociaż kolory same w sobie nie mają żadnej mocy ezoterycznej czy magicznej, w pewnych sytuacjach, szczególnie przy odprawianiu magicznych rytuałów, mogą działać jako pryzmaty ukierunkowania wzywanej mocy magicznej. Dlatego też, mogą być bardzo dobrym wspomagaczem naszych starań, jednakże nieodpowiedni dobór kolorystyki może działać na naszą niekorzyść lub w ekstremalnych warunkach być nawet niebezpiecznym!

Kolorystykę, na przykład gdy stawiamy Tarot albo odprawiamy rytuał, można zaznaczyć na różne sposoby. Przywdziewając odpowiednie ubranie lub wykorzystując rekwizyty, ale najczęstszą formą jest zapalanie świec o różnych kolorach. Ogień zapalonej świecy jest nie tylko dodatkowym nośnikiem energii, ale również uwalnia moc, która jest zawarta właśnie w kolorze świecy.

Poniżej przedstawię podstawowe kolory i ich zastosowanie:

Biały – ten kolor jest podstawową barwą wykorzystywaną w rytuałach i obrzędach. Dzieje się tak dlatego, że jest kolorem neutralnym, który nie definiuję celu naszych działań. Jeżeli mamy więc się zdecydować na jeden kolor podczas naszych praktyk, biały będzie zawsze dobrym wyborem. Ponadto kolor biały ma pewną dawkę mocy ochronnej i oczyszczającej, więc przy takich rytuałach powinien być kolorem preferowanym.

Czarny – drugi z kolorów neutralnych. Chociaż barwa czarna może kojarzyć się z złowieszczymi praktykami rodem z niskobudżetowych filmów, to naprawdę jest to jeden z lepszych wyborów dla osób zajmujących się Sztuką. Czerń to w pewnym sensie brak koloru, dzięki czemu pochłania ona wiele negatywnych wpływów, które mogą zostać wywołane w sposób magiczny. Jest to najsilniejsza barwa ochronna, która broni przed złymi urokami i nieprzychylną energią. Zapalenie czarnej świecy będzie miało pozytywny wpływ na nasze bezpieczeństwo przy oddawaniu się praktykom magicznym. Jest to kolor doradzany dla osób, które zaczynają swoją drogę w świecie ezoteryki.

Czerwony – bardzo potężny ale zarazem i niebezpieczny kolor. Tylko naprawdę zdecydowani i doświadczeni ezoterycy powinni wykorzystywać do swoich praktyk ten kolor. Jest to bowiem kolor ofiarny, który symbolizuje krew i życie. Wyzwala on bardzo silną moc, ale dla osób nie potrafiących w pełni z niej korzystać, może ona być niebezpieczna, gdyż w pewnym sensie przechodzi ona przez odprawiającego rytuał i często wykorzystuje jego siły witalne. Efekt wyzwolony przez czerwień może pozostawać na długo na osobie, która z niego korzystała przynosząc bardzo niespodziewane skutki.

Pomarańczowy – stosunkowo często wykorzystywany kolor do praktyk magicznych. Wspomaga on wszystkie rytuały, które mają na celu przybliżenie do nas pewnych rzeczy i osób. Wyzwala on swoisty magnetyzm, który łączy oba obiekty rytuału. Nadmierne i nieumiejętne wykorzystanie takich praktyk może jednak powodować zacieśnienie zależności między tymi obiektami do stopnia uzależnienia.

Zielony – kolor wykorzystywany do wszystkich praktyk związanych z zdrowiem i samopoczuciem. Zielony to kolor umysłu, wpływa więc też na stan psychiczny, uspokajając i wprowadzając lepsze nastroje. Jeżeli chcemy wpłynąć pozytywnie na stan czyjejś duszy, na przykład by ukoić ją po stracie lub odpędzić depresję powinniśmy wykorzystywać do tego właśnie kolor zielony.

Niebieski – kolor wykorzystywany w zabiegach magicznych mających zesłać powodzenie i ogólną przychylność otoczenia. Łagodność niebieskiego koloru czyni go słabym wspomagaczem, ale za to bardzo bezpiecznym w wykorzystaniu, szczególnie w rytuałach, które wymagają wielokrotnego powielania.

Żółty – kolor wpływający stymulująco na umysł i zdolności intelektualne. Wykorzystywany w praktykach mających wspomóc nasze możliwości mentalne, ale także i intuicję. Pomaga w nauce i skupieniu, dlatego przydatny jest dla studentów i ludzi nauki.

Fioletowy – kolor bardzo często odnoszony do sfery duchowej i ogólnie pojętych mocy wewnętrznych. Rzadko stosowany w konkretnych praktykach magicznych, za to warty wykorzystania w wszelkich medytacjach i ćwiczeniach duchowych. Można z niego korzystać w prosty sposób, na przykład zapalając fioletową świeczkę obok nas, w pokoju gdzie będziemy medytować.

Brązowy – kolor wykorzystywany w rytuałach związanych z Naturą i sferą zwierzęcą. Może być stosowany w sytuacjach, gdy chcemy leczyć zwierzęta lub wspomóc rozkwit roślin w naszym ogrodzie.

 

Facebook Kosma Tarot

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej: polityka prywatności.

Akceptuję pliki cookies z tej strony.