Znaczenie Kart Tarota: Arcykapłan (Papież)

 

Arcykapłan zwany również Papieżem jest szóstą Kartą talii Tarota. Gdy Cesarz reprezentował autorytet fizyczny, manifestujący się władzą i siłą ducha człowieka, tak Arcykapłan wskazuje na siły i autorytet otaczającego nas środowiska, społeczeństwa, kultury, religii i cywilizacji, które kształtują nasze zachowania, wpływają na nasze decyzje przyzwalając na nie lub nie.

Karta Arcykapłana najczęściej przedstawia postać duchownego, w tradycyjnych bogatych szatach osoby wysoko postawionej w hierarchii kościelnej. Zasiada na tronie, jest ubrana w purpurę i nosi insygnia władzy duchowej. Jedna z rąk Arcykapłana uniesiona jest w geście błogosławieństwa.

Arcykapłan często mówi o aspektach, na które osobiście nie mamy wpływu i przeciwstawianie się im jest jeżeli nie niemożliwe, to przynajmniej bardzo trudne. Postać Arcykapłana może wskazywać pejoratywnie na instytucje duchowe, jednak nie jest to zasadą, chociaż często przedstawia takie wydarzenia jak ślub i małżeństwo, także w tym negatywnym sensie, który pojawia się przy okazji konieczności rozwodu. W tym momencie Arcykapłan opisuje zobowiązania, które wiążą się z instytucją małżeństwa i tym, że zawarcie go jak i zakończenie będzie miało wielki wpływ na to, jak postrzegać będzie nas społeczeństwo. Arcykapłan ma ogólnie wydźwięk raczej negatywny, wskazuje na opóźnienie naszych działań spowodowanych koniecznością „grania według zasad”, których często nie chcemy respektować, ale nie możemy złamać. Pojawienie się w Rozkładzie Arcykapłana z reguły oznacza problem, trafienie na mur przeciwności w formie dezaprobaty otoczenia, kłopotów z biurokracją państwa, czy też twardego, skostniałego myślenia.

 

Znaczenie pozytywne: życie według utartych standardów, instytucje władzy mające realny wpływ na nasze życie – szkoła, religia, państwo, urzędy; konserwatyzm i opór przed zmianami, upór w dążeniu do celu, nieprzejednany sposób myślenia, w niektórych przypadkach oznacza też stabilizację, ślub, moralny autorytet, poszukiwanie innej drogi duchowej.

Znaczenie negatywne: problemy z urzędami państwowymi i kościelnymi, rozwód, dezaprobata społeczeństwa z racji innego zachowania, zły konformizm, narzucanie woli innym, argumentacja „bo Tak”, kryzys wiary.

 

Facebook Kosma Tarot

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej: polityka prywatności.

Akceptuję pliki cookies z tej strony.