Znaczenie Kart Tarota: Arcykapłanka

Następna Karta w Wielkich Arkanach o numerze dwa jest Karta Arcykapłanki. W Tarocie Arcykapłanka oznacza tajemnicę, która jest skrywana przed osobą zadającą pytanie. Wskazuje również na to, że ta osoba może taką tajemnicę też skrywać.

Arcykapłanka najczęściej przedstawiana jest jako piękna kobieta w długich ceremonialnych szatach, siedząca na tronie, z jednym lub więcej symbolem religijnym. W tle stoją dwie kolumny, jedna czarna, druga biała. Symbolizuje to dwoistą naturę Arcykapłanki, a przez to dwoistą naturę sytuacji, którą przedstawia Tarot w Rozkładzie. Nie bez znaczenia są też widoczne odniesienia do Yin i Yang. Według niektórych wróżbitów Arcykapłanka jest uosobieniem egipskiej bogini Izydy, małżonki króla bogów Ozyrysa.

Jeżeli stawiając Tarot pojawi się Arcykapłanka to oznacza, że w życiu osoby, która zadaje pytanie coś dojrzewa powoli, aby się ujawnić. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na otaczające nas środowisko, osoby i wpływy i sprawdzić czy wśród nich nie ma momentu rozwojowego, który wskazywałby na to, że pewien aspekt ulegnie znacznej zmianie, stając się przez to czymś zupełnie innym. Arcykapłanka może również wskazywać, że skrywamy coś z czym powinniśmy się zmierzyć i przezwyciężyć, gdyż staje to na drodze naszemu rozwojowi. Ponadto Arcykapłanka symbolizuje mądrość i jej pozyskiwanie.

Znaczenie pozytywne: mądrość i jej zdobywanie, wielka intuicja, coś wychodzi z ukrycia, niespodzianka, tajemnica która będzie nam objawiona, harmonia i wewnętrzny spokój, mądra kobieta, od której możemy się wiele nauczyć, dla mężczyzny Arcykapłanka może oznaczać skrywaną miłość i romans.

Znaczenie negatywne: zła tajemnica, spisek, powierzchowna wiedza, nieumiejętność przewidywania przyszłości, złe intencje jakiejś osoby wobec pytającego, czarownica (w złym sensie), znerwicowanie, strach przed życiem, fatalizm, schizofrenia, oderwanie od rzeczywistości, bogobojność (w negatywnym kontekście objawiająca się np. umartwianiem), u kobiet może oznaczać choroby kobiece, a także niezrozumienie innych kobiet i konflikt z nimi.

Przerażać na pierwszy rzut oka może mnogość negatywnych znaczeń Arcykapłanki, jednakże pamiętajmy, że w większości przypadków gdy stawiamy Tarot, Karta ta oznacza tajemnice, a natura tej tajemnicy objawiana jest przez inne Karty Tarota towarzyszące jej w Rozkładzie.

Facebook Kosma Tarot

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Więcej: polityka prywatności.

Akceptuję pliki cookies z tej strony.